Pyta mnie czytelnik: Rozpoczynam pracę w nowym miejscu. Prawdopodobnie będę mógł sobie wybrać  biurko i biurko. Na co mam zwrócić uwagę, by dobrze mi się pracowało, a szef był zadowolony?

W miejscu pracy spędza Pan co najmniej 40 godzin tygodniowo, czyli około 160 godzin miesięcznie. Jeśli ten czas to czas, który kojarzy się Panu ze stresem warto podjąć kroki, aby stres zminimalizować. Jak zmienić biuro, biznes według Feng Shui?

1. Na pewno warto sprawdzić, które, kierunki świata Pan wspierają i na pewno aktywizować czyli zwrócić biurko lub komputer w danym kierunku. Najkorzystniej dla pobudzenia relacji z ludźmi – kierunku zwanym Yan Nian, dla osiągnięcia sukcesu finansowego Sheng Chi, dla zrobienia planów i ustaleniu dalszej ścieżki kariery – kierunku Fu Wei. Najpierw jednak trzeba obliczyć swoją liczbę kua.

2. Liczba kua jest także informacją, które kolory i kształty nas wspierają i to wykorzystać malując biuro lub wprowadzając do niego detale zgodne z Feng Shui.

3. Z kolei Szkoła Form bardzo silnie akcentuje miejsce człowieka w otaczającej go przestrzeni. W biurze wskazane jest mieć silne plecy – a więc biurko ustawione najlepiej tyłem do ściany, mocną prawą i lewą stronę. Może być zbudowana z szafek lub półek.
Najkorzystniej siedzieć po skosie od drzwi w tzw. pozycji kontrolującej.

4.. Niewskazane jest siedzieć tyłem do okna, tyłem do wejścia, tyłem do korytarza, gdzie przemieszczają się pracownicy. Te pozycje są najsłabszymi w biurze i najtrudniej się w nich skoncentrować na pracy. Dlatego też mogą być powodem zwolnień, lub niezadowolenia szefa.

5. Warto, aby biuro było przyjemnym miejscem z energią kwiatów, ścianami pomalowanymi na radosne kolory, z wizerunkami na które sympatycznie się spogląda. Mogą to być np. wizerunki pozyskanych klientów, mapa zasięgu firmy, logo klienta i na pewno logo naszej firmy.

6. Ważne jest także samo biurko i jego uporządkowanie, bez sterty papierów – kojarzących się z mnóstwem pracy. To wręcz podstawa.

7. Ustawienie biurek także służy naszemu sukcesowi, tak mówią konsultanci Feng Shui. Biurka mogą być ustawione w pozycji, gdzie najważniejszą czynnością jest plotkowanie, spychanie klienta poza biuro, pozycja dominująca, pozycja frontalna, pozycja schowana. Ustawienie biurek generuje nasze zachowania czasami niekorzystne.

8. W klasycznym Feng shui bada się także potencjał 20 letni budynku oraz wpływy roczne. Te elementy są kluczowe.

Jak Pan widzi zdrowe i dobrze urządzone biuro lub biznes Feng Shui to wiele możliwości do wykorzystania, by praca szła jak najlepiej. Proszę rozejrzeć się po biurze, zrobić zdjęcia przestrzeni i zacząć zmieniać. W razie potrzeby zachęcam do profesjonalnej konsultacji Feng Shui.