Zgodnie z dobrym Feng Shui kuchnia stanowi serce domu i jest jego zdrowotnym aspektem. Dodatkowo wskazuje się ją, jako miejsce bardzo silnego Jang – miejsca bardzo aktywnego, gdzie ogniskuje się życie rodziny i gdzie wspiera się jej powodzenie. Sprawdzając domy zawsze  mierzę się z tematem: kuchnia feng shui zdrowie i pieniądze.

Nie podam idealnej lokalizacji kuchni. Każdy z nas ma kuchnię w innym miejscu, usytuowaną na innym kierunku z meblami i sprzętem w różnej konfiguracji i kolorystyce. Dla profesjonalisty w kuchni liczy się kilka kluczowych aspektów.

Kuchnia nie powinna znajdować się w centrum domu lub mieszkania. Tak jak w akupunkturze, uwalnia się energię, by krążyła po całym ciele, tak w dobrze ustawionym domu nie można zaburzać cyrkulacji energii lokując miejsce aktywne w centrum. Poza tym centrum zawsze związane jest z pewnym potencjałem, a sama kuchnia może go niszczyć, lub podkręcać jego negatywne aspekty.

Po wtóre, liczy się przede wszystkim kuchenka, usytuowana tak, by wspierała głównego żywiciela rodziny, a same gałki, pokrętła lub przyciski zapalające kuchenkę były kompatybilne z jego korzystnym kierunkiem w domu.

Po trzecie sama kuchenka nie jest rekomendowana na wyspie kuchennej. Powinna mieć mocne plecy. Wyspy z kuchenkami wydają mi się takie sobie stylistycznie. W swojej pracy widziałam mnóstwo designerskich pomysłów, gdzie zapomniano o jednej podstawowej rzeczy – funkcjonalności, dlatego też garnki, patelnie, brudne talerze stały  w centrum kuchni zawsze sprawiając wrażanie bałaganu i chaosu.

No i kolorystyka…. Nigdy nie polecam kuchni w kolorze niebieskim lub szarym. Te barwy nie wpływają na nas korzystnie w miejscu spożywania posiłków w innych zresztą też nie, chyba, że są bardzo umiejętnie dopełnione innymi barwami. Kiedyś ze studentami Akademii Feng Shui robiłam doświadczenia a propos kuchni w kolorze niebieskim. Zgodnym chórem negowali tą koncepcję. Po pewnym czasie okazało się bowiem, że schudli, przestali gotować, przestali lubić to miejsce, przestali wspólnie jadać. Wytłumaczenie tego faktu jest bardzo proste – w zimnej tonacji kolorystycznej każdy posiłek wygląda nieapetycznie, mdło, mało atrakcyjnie. Sama w domu mam kilka talerzy w kolorystyce niebieskiej i szarej, ale to rozmyślnie, kiedy trzeba zrzucić kilka kilogramów:) Czy to działa? Działa!

Jest jeszcze ważny jest potencjał samej kuchni. Korzystna kuchnia to ta o potencjale gwiazdy skierowania 8,9,1, niewskazana 2, 7, 5 niemniej jednak, przy powiązaniu z odpowiednimi stronami świata, a sama szkoła XK Flying Stars jest tematem na całkiem innego posta.

Reasumując: jaka jest Twoja kuchnia? Czy ją lubisz, czy domownicy często tutaj zaglądają Czy Twoja kuchnia jednoczy ludzi, sprawia, że chcą być bliżej siebie? A przede wszystkim czy Twoja kuchnia wspiera zdrowie wszystkich domowników? Warto jej się przyjrzeć i zobaczyć, jak to serce domu bije  w Twoim domu i czy trzeba je podleczyć:)

 

foto: pinterest.com