Bardzo często klienci pytają mnie o kolory feng shui. Sam kolor jest nośnikiem energii jest także związany z psychologią przestrzeni. Każdy dom jest inny, inaczej ustawiony, ma innych właścicieli , dlatego też ma inne parametry, inne  też będą rozwiązania.

Kolor w Feng Shui jest narzędziem konsultanta, ale nie jedynym narzędziem. Są inne, bardziej istotne kwestie, które należy sprawdzić aranżując dom, dlatego też poniższy tekst niech będzie tylko inspiracją do zmian, jakie możemy wprowadzić sami. Choć zasada jest jedna: Chcesz zmienić życie? Zmień kolory!

Dla konsultanta Feng Shui kolor jest jednym z narzędzi zmiany energii w domu.  Kolor w naszym życiu odgrywa bardzo ważną rolę. Jeżeli chodzi o pomieszczenia w domu – Feng Shui sugeruje pewne barwy uwzględniając także nasłonecznienie, siatkę bagua, kierunki świata, kolorystykę otoczenia, temperamenty mieszkańców, liczbę Kua i wiele innych. Są jednak pewne ważne kolorystyczne inspiracje feng shui…

 

Jaki kolor do przedpokoju?

Generalizując przedpokój powinien być zawsze zapraszający jasny, radosny. Wskazane są pastele – zielenie, niebieskości, biel, lila. Niech dominują barwy radości, niech chce się wchodzić! A jak  dotąd wyglądały polskie przedpokoje? Bardzo często – ciemne wąskie, zagracone butami i zawieszone kurtkami. Obecnie jest coraz lepiej, mamy większą świadomość wnętrz. Niemniej jednak zdarza mi się bywać w przedpokojach bordowych, granatowych czy ciemnozielonych.

A jak pomalować kuchnię zgodnie z feng shui?

 Kuchnia dla Chińczyków była i jest symbolem bogactwa, nam kojarzy się z rodziną, zapachami i czystością. W kuchni dominują dwa żywioły ogień i metal – dobrze, żeby żywioły współgrały ze sobą, zatem trzeba wprowadzić pełny obieg pięciu elementów. Kolor niebieski na pewno będzie na mieszkańców wpływał dietetycznie – niekoniecznie w takiej kuchni będzie się jadło i chętnie przebywało. Inaczej ma się sprawa z czerwonym i żółtym – dobrze sprawdzają się tam, gdzie ktoś ma szybko jeść i wyjść – generalnie pobudzają apetyt.

Czerwień i biel w kuchni sprawią, że w kuchnia może wyrzucać domowników. Warto wziąć te i inne czynniki pod uwagę aranżując kuchnię; a więc kierunek stron świata, rozmieszczenie w samym domu a także zgodność żywiołów ich harmonię. Inną rolę będzie odgrywała kuchnia w strefie kreatywności pobudza do fajnych pomysłów, inna w strefie przyjaznych ludzi, będą chętnie u nas się stołowali, a inną w strefie rodziny/gdzie można przy stole siąść i na spokojnie porozmawiać. Kolory ciepłe, radosne stymulują pomysłowość. Dlatego też namawiam Panie – zagospodarujmy kuchnię, żeby była naszym dobrym miejscem a nie tylko miejscem przygotowywania posiłków. Zdecydowanie w kuchni odradzam kolor czerwony!

Korzystne kolory w sypialni zgodnej z feng shui

Po wystroju i kolorystyce sypialni natomiast można poznać jak ludziom powodzi się w związkach – sypialnia bura, poszarzała i niezagospodarowana może sugerować problemy z poznaniem partnera, sypialnia w majątkowych kolorach może osłabiać namiętność, sypialnia z nadmiarem czerwieni będzie prognozowała niespokojne sny i żądze nadmiernie pobudzone, także agresję.

 Na nowej drodze życia sugerowana jest sypialnia w elemencie drzewa i ziemi. Dla osób szukających szczęścia w związku sugeruje się kolor brzoskwini lub różu. Kolor sypialni może być także lekarstwem na stabilizację pożycia /żółcie i kolory ziemi/ rozniecenia namiętności /czerwony/, rozwoju związku, czy lepszej komunikacji to zieleń i niebieski – w zależności od problemów z jakimi boryka się klient.

Warto pamiętać także o tym, że w sypialni się odpoczywa, a wiec powinna dominować kolorystyka o energii jin odprężająca – stonowane subtelne kolory, nie ciężkie, nasycone, mocne, jaskrawe.

W zależności od rodzaju pościeli, zasłonek, tkanin będzie, albo wiało chłodem, rozpalało zmysły, albo pobudzało agresję. Warto także przyjrzeć się jak wybrane przez nas kolory wyglądają w oświetleniu i dobrze zastanowić się nad wyborem światła. Biała pościel i ściany plus biała żarówka u sufitu skutecznie rozproszą chęć igraszek.

 Pokój dziecka w jakim kolorze?

Dla dzieci natomiast Feng Shui sugeruje wszystkie odcienie zieleni – energii drzewa! W sypialni nadpobudliwego dziecka trzeba sprawdzić energię jin i jang i wprowadzić kontrast do tego co mamy, podobnie rzecz ma się z dzieckiem bardzo spokojnym, nieśmiałym – wprowadzamy kolorystykę radosną, pobudzającą. Generalnie zawsze polecam kolor, kolor i kolor!

W jakich kolorach urządzić salon feng shui?

 Salon to centrum domu. To tu ogniskuje się życie rodziny czyli dominuje kolorystyka centrum – kolory ziemi /piaski, beże, ecru, wanilia, żółcienie/.Dodatkowo mocniejszym odcieniem koloru można zaznaczyć miejsce do przyjmowania gości sprzyjające ożywionej rozmowie, chęci biesiadowania. Poczuciu ciepła, bezpieczeństwa sprzyjają kolory nie agresywne, kolory ciepłe. Trzeba zadbać także o ciepłe światło. Salon powinien być zaaranżowany w kolorach naturalnych wspomagających poczucie bezpieczeństwa i wypoczynku. W zależności od upodobań trzeba zastanowić się, czy w salonie na przykład byłby dobry kontrast – kontrast przykuwa uwagę. Akcentami mogą być wazony, lampy, rośliny etc. Ale generalnie wprowadzamy funkcję wypoczynkową.

 Jadalnia czyli jakie kolory sprzyjają wspólnym posiłkom?

Jadalnia w zależności od upodobań powinna być apetyczna, no chyba, że się odchudzamy – wskazany jest wówczas kolor niebieski albo czarny. Przestrzeń radosna, ciepła życzliwa wspomaga codzienne rozmowy. Postaw drogi Czytelniku na takie barwy i nasłonecznienie, żeby pomogły pełnej prezentacji kolorów posiłków. I tak na przykład podając wszystko w czerwieni – możesz mieć niechcianych gości z głowy, podając w żółcieniach i kolorystyce ziemi zrobisz – zdaniem gości- świetne przyjęcie. Nie zachęcam Cię do podawania na niebieskim szkle, bo jakość potraw zdecydowanie straci na wartości.

Łazienka czyli uważaj, bo spłuczesz swoje pieniądze

Podczas konsultacji bardzo często spotykam się z tym, że ludzie boją się swoich łazienek – argumentują, że fortuna albo związek spłynie do toalety! Zgoda! Ale tylko pod warunkiem, że sam spuścisz w toalecie swoje pieniądze albo w tej łazience zrobisz krzywdę partnerowi!

Zauważmy, że łazienka to obecnie jedno z najczystszych miejsc w domu i naprawdę nie ma czym się przejmować, no chyba, że rzeczywiście są tam jakieś niebezpieczeństwa energetyczne, ale to już można wysądować bezpośrednio na miejscu u klienta. Łazienka to jasne kolory utrzymujące czystość – biała, różowa, niebieska, zielona – do wyboru. Jednakże warto zastanowić się nad dominującym w łazience żywiołem wody i dodać pozostałe żywioły. Łazienki w blokowiskach są stosunkowo małe, więc zalecam kolory jasne pastelowe – poszerzające. Biel i jasne kolory zachęcają do utrzymywania higieny w łazience.

Kolory zimne  poszerzają i odświeżają przestrzeń, dlatego wskazane są w małych pomieszczeniach i łazienkach. Ważnym detalem jest światło – to ono wraz z kolorem kreuje przestrzeń – zwróćmy więc na nie baczną uwagę. I jeszcze jedno najważniejsze:

 Do czego służy Ci Twój dom?

 Warto zastanowić się do czego służy nasze mieszkanie, nasz dom? Dziwne pytanie? A jednak… Jeżeli mamy wypoczywać zalecam kolory pastelowe, odprężające, usypiające, jeżeli mamy pracować i przyjmować gości warto zastanowić się nad wprowadzeniem kolorów nasyconych, ciepłych wzmagających w nas chęć do działania. A jeżeli zależy nam na jednym i drugim kolor może po prostu wyodrębnić konkretne rejony domu do odpoczynku, albo do aktywności.

Pamiętajmy akcent kolorystyczny i kolor to najmniej kosztowna inwestycja przy aranżacji mieszkania, która zdecydowanie może  nas wspierać lub sprawiać, że czujemy się zmęczeni, wypaleni, rozdrażnieni.

Na moim blogu znajdziesz inspiracje do zmian, zajrzyj tutaj Dom na dobre
A jak jest u Ciebie?

Konsultację feng shui  zamów TUTAJ.