feng shui biurko

Na mojej zawodowej ścieżce widziałam tylko kilka pokoi, które były dobrze ustawione dla dzieci. Pracując, jako konsultant feng shui mam często do czynienia z pokojami dziecięcymi. Rodzice zgłaszają mi w tym zakresie różne problemy; dziecko nie chce spać  w  swoim pokoju, nie chce się bawić, mogłoby się uczyć lepiej, albo nie uczy się wcale. Tak więc, jak ustawić biurko, by wspierało naukę Twojego dziecka?

Dobrze ustawiony pokój dziecka to taki, w którym ono lubi przebywać, spać i się uczyć. Podstawowym błędem przestrzeni, jaki widzę w domach to pomieszanie  funkcji: dziecko uczy się w miejscu zabawy, śpi w  miejscu  nauki, w centralnym pokoju ma garderobę.

Co może pomóc?

Przede wszystkim rozdzielenie funkcji: garderoba, nauka, zabawa. Żadne z nich nie powinny się z sobą przenikać, ponieważ w takiej sytuacji  dziecku trudno się skoncentrować – to tak, jakbyś miała napisać wypracowanie maturalne, mając przed sobą zdjęcia miejsca, gdzie wybierasz się na wakacje marzeń. Da się, tylko, po co!

Dlatego też nie jestem za takim ustawieniem biurka,  gdy dziecko  jest zwrócone  przodem do okna, gdzie ma przed sobą niebieskie niebo, słychać i widać rówieśników.

Miejsce do nauki, biurko – to bardzo ważne miejsce, które  teraz  jest zalążkiem, by Twoje dziecko kiedyś  dostało się do dobrego liceum, na dobre studia i znalazło fajną pracę. Miejsce do nauki to nie tylko miejsce do nauki – to  miejsce, które buduje przyszłość Twojego dziecka.

Jedną z najbardziej pierwotnych  zasad dobrze ustawionej przestrzeni jest  zamkniecie  się w przestrzeni do pracy. Oznacza to zbudowanie takiego miejsca, z którego nie chce mi się wychodzić, bo jest mi tam, tak dobrze. Zobacz, gdyby dziecku było dobrze w takim miejscu, to chętniej by się koncentrowało na nauce i osiągało lepsze stopnie.

A jakie błędy popełniają rodzice?

  • sadzają dzieci tyłem do drzwi
  • sadzają dzieci przodem do okna
  • pozwalają na  zabałaganione biurka
  • nie zwracają uwagi na jakość biurka i wszystkiego, co z biurkiem jest związane: kolorów, krzesła, ustawienia, światła, gadżetów biurkowych
  • mieszają funkcje: dziecko uczy się patrząc na swoje hobby, ma na biurku komputer i gra, nad biurkiem wiszą plakaty niezwiązane z nauką.

Jak ustawić biurko?

To podstawowe pytanie  w domu, gdzie mamy ucznia. Odpowiadam: przede wszystkim tak, by zakleszczyć, zatrzymać dziecko w tym miejscu, najkorzystniej ze ścianą na plecami dając mu tzw. pozycję mocy, pozycję dyrektorską.

Dla przestrzeni, gdzie mamy mniej miejsca, owo zakleszczenie może odbyć się poprzez  taką aranżację ściany, którą dziecko uwielbia.

Zatem dopuszczalne jest siedzenie przodem do ściany, ale ściana musi być bardzo precyzyjnie zaplanowana – tutaj tworzymy centrum osiągania sukcesów w nauce – robimy  mapę sukcesów i planów, wieszamy  relingi i pojemniki na mazaki, długopisy, ustawiamy designerską lampę, pudełka, wprowadzamy żywe, radosne kolory.

Dopuszczalne jest także  posadzenie dziecka bokiem do drzwi – ale wówczas warto, by chroniła je szafka, słupek, biblioteczka – coś, co sprawi, że  wchodząca energia nie będzie zbyt agresywna, a samo dziecko nie będzie posadzone „w drzwiach”.

Pozycja dyrektorska – ze ścianą za plecami, to idealne rozwiązanie, gdzie dziecko ma silne oparcie, widzi drzwi i kontroluje przestrzeń. Pozycje tyłem do drzwi, przodem do okna, bezpośrednio przy drzwiach sprawiają, że dziecko nie czuje się zabezpieczone z tyłu, więc bardzo łatwo mu z tego miejsca wyjść i się zdekoncentrować.

Zrób eksperyment: stań w kącie przodem do ściany tak, jaki niegdyś stawiano dzieci w kącie. Czujesz się niepewnie? Oczywiście  – bo nie widzisz, co dzieje się z plecami. A teraz się odwróć w tym kącie, stań plecami do ściany. Czujesz, że kontrolujesz przestrzeń? Czujesz  pozycję dyrektorską? No właśnie, na tym to polega.

A jeśli nie ma miejsca to, co?

To ustaw tak biurko  i samą przestrzeń, tak, że sama chciałabyś tam siedzieć, poeksperymentuj – tutaj szczególnie z dodatkami, dekoracjami i kolorami. Zaaranżuj  miejsce marzeń dla Twojego dziecka, właśnie przy biurku, tak, by Twoje dziecko uwielbiało to miejsce. Pooglądajcie razem zdjęcia, inspiracje, zróbcie wspólny projekt, nad którym będziesz czuwać.

Bo z przestrzenią jest tak, jeśli ty jej nie będziesz kontrolować, ona będzie kontrolowała ciebie. Poprawiałam kiedyś pokój ucznia, który miał przy biurku telewizor… zgadnij jak się uczył?

Zapraszam Cię też na  mój Pinterest, gdzie przygotowałam dla Ciebie inspiracje, jak ustawić biurko i je zaaranżować dla swojego dziecka.

A teraz zobacz, co widzisz w pokoju swojego dziecka i zadaj sobie pytanie: czy obecne ustawienie biurka i miejsca do nauki może zagwarantować Twojemu dziecku kiedyś Nobla? Mam nadzieję, że tak!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdjęcia pochodzą ze strony, na której możesz jeszcze doczytać na ten temat.

http://greatist.com/happiness/ultimate-beginners-guide-feng-shui