Feng Shui w łazience
Feng Shui w łazience

Feng Shui w łazience

W 2007 roku w piśmie SPA & Wellness (nr 6, listopad 2007 – Sypialnia wg FS, Kaja Cudak) ukazało sie kilka moich artukułów. Związane były przede wszystkim z obszarem sypialni, ale także łazienki zaaranżowanej zgodnie z dobrym Feng Shui. Mówiłam wówczas, że Feng shui to sztuka operowania i zasilania energią mieszkań, domów poprzez wprowadzanie elementów, których brakuje lub niwelowanie ich nadmiaru. Nie dziwi więc, że coraz częściej projektując czy wyposażając łazienkę, zwracamy się ku chińskiej mądrości przynoszącej często szybkie rozwiązanie naszych problemów.

POTĘGA UMIARU

I choć tradycyjne Feng Shui nie poświęca łazienkom zbyt wiele uwagi, ta sytuacja się zmienia ponieważ obecnie łazienka staje się nie tylko miejscem oczyszczania ciała, ale i zażywania chwili relaksu, domowym salonem SPA. Dlatego też najlepiej jest umiejscowić ją w spokojniejszym miejscu domu. Nie jest korzystne także, by łazienki były projektowane w centrum domu. Związane jest to przede wszystkim z tym,że element wody bedzie niszczył centrum czyli element ziemi, może wpłnąc zatem na nasze zdrowie.

W samej łazience na pewno liczy się prawidłowe oświetlenie (warto zrezygnować z zimnego oświetlenia ledowego). Ważna jest oczywiście wentylacja i umiejętny dobór kolorów ścian. Można kierować się kontrastami, dodając do białej łazienki dodatki w ciepłych kolorach, bądź odwrotnie, zdecydowanie lepiej w dodatkach niż na dużych powierzchniach.W małych łazienkach wskazane są  pastelowe barwy, ponieważ one optycznie powiększają. Trzeba także dostosować ilość i wielkość mebli do wnętrza oraz usunąć z niego zbędne przedmioty.

W skrócie  – dobrze zaprojektowana łazienka to wybór łagodnych barw, dualizm form gładkich jak kafle, lustra i miękkich jak dywaniki i ręczniki. Rezygnacja z ostrych tnących krawędzi, zachowanie czystości i porządku.

ZGODNOŚĆ ENERGII

Warto pamiętać jednak, że Feng Shui to nie tylko spis porad, ale przede wszystkim filozofia, która zadziała dopiero w kontakcie z konkretnym człowiekiem, jego energią. Jeśli któraś ze sfer życia szwankuje a jej odpowiednik w przestrzeni znajduje się w łazience, należy sprawdzić, co burzy harmonię, którego z elementów jest zbyt wiele, a którego brakuje. Dlatego tak ważna jest zgodność projektu architektonicznego z wykresem domu stworzonego przez konsultanta Feng Shui, właściwe umiejscownienie łazienki, właściwe rozmieszczenie barw i przedmiotów. Zaprowadzenie ładu a dopiero potem… cieszenie się harmonią, wygodą i pięknem łazienki.

Ogólnie rzecz biorąc idealna łazienka wg. Feng Shui:
nie znajduje się przy wejściu, ale jesli jest nie rwijmy włosów z głowy, bo gdzies być musi,
nie znajduje się w centrum domu i blisko salonu, bo co to za przyjemność kiedy słyszy mnie cała odzina i goście:)
jest umieszczona z dala,,
znajduje się w niekorzystnej cześci domu, to już po obliczeniach konsultanta
znajduje się w tej cześci, gdzie mamy tzw. niekorzystne gwiazdy
nie sąsiaduje z kuchnią bądź sypialnią, nie śpimy przy ścianie kanalizacyjnej i ścianie z rurami
jest utrzymana w pastelach, to dobra rada:)
znajdujące się w niej meble są odpowiednio dobrane do wielkości przestrzeni,
znajduje się w niej okno, jeśli to możliwe,
ma dobre oświetlenie i wentylację,
panuje w niej czystość i porządek,
jej drzwi mogą być optycznie schowane, choć nie muszą,można je ograć remedium odwracajacym uwagę
nie należy jej się bać!
DAJĘ GŁOWĘ, ŻE NIE SPŁUCZE Z DOMU PIENIĘDZY jak często akcentują amatorzy zamujący się Feng Shui